آموزش قدم به قدم فتوشاپ | جلسه اول | آموزش ابزارهای فتوشاپ

زمانی که با فتوشاپ کار می کنیم متوجه می شویم که معمولا” هر عملیاتی را می توانیم به روش های مختلفی انجام بدهیم. برای این که از قابلیت های وسیع ویرایش در فتوشاپ بهترین استفاده را ببریم در درجه ی اول باید با محیط کاری این نرم افزار آشنا شویم و در واقع آشنایی کامل ابزارهای فتوشاپ به ما کمک شایانی می کند.

برای وارد شدن به نرم افزار بر روی آیکون Adobe Photoshop دو بار کلیک می کنیم. اگر آیکون فتوشاپ را روی دسکتاپ ندیدیم از مسیر زیر آن را پیدا می کنیم:

Start > All Program > Adobe Photoshop

راه اندازی فتوشاپ بعد از باز شدن نرم افزار وارد فضای اصلی و محیط نرم افزار فتوشاپ می شویم که دارای بخش های مختلفی مثل منوها و پنل هایی است که امکان دسترسی سریع به ابزارها و… را فراهم می کند.
هم چنین با نصب پلاگین ها می توانیم دستورات جدیدی را به منوها اضافه کنیم.
دوستان بلافاصله بعد از باز کردن نرم افزار کلید های ترکیبی Ctrl + Alt + Shift را نگه دارید تا تنظیمات به حالت پیش فرض برگردد و بعد روی گزینه ی Yes کلیک کنید تا فایل تنظیمات حذف شود. معمولا” هنگامی که در حال کار روی پروژه ی خود هستیم نیاز به برگرداندن تنظیمات به حالت پیش فرض نداریم ولی با این حال قبل از هر جلسه ی آموزشی برای اینکه اطمینان داشته باشیم که آنچه در تصویر می بینید با درس مطابقت دارد این کار را انجام می دهیم.
در گوشه ی بالا و سمت چپ محیط کار نرم افزار فتوشاپ علامت این نرم افزار با حروف مخفف PS نشان داده شده است.

معرفی فتوشاپ
نوار منو یا menu bar

به صورت افقی در بالای صفحه قرار دارد که تمام امکانات در آن قرار دارد و بر اساس کارایی هایی که دارند سازماندهی شدند. از جمله:
منوی File  دستورات مربوط به فایل ها
منوی Edit  کار با حافظه و فرامین ویرایشی
منوی Image  کار روی تصاویر و تغییر اندازه
منوی Layer  مدیریت لایه ها
منوی Type  مربوط به تایپ متن
منوی Select  انتخاب تصاویر و ویرایش آن
منوی Filter  جلوه های ویژه برای تصاویر
۳D  فرامین کار در محیط سه بعدی
منوی View  تنظیمات نحوه ی نمایش تصاویر
Help  کمک گرفتن از نرم افزار فتوشاپ

منوی اصلی فتوشاپ
نوار تنظیمات یا Options bar

در قسمت زیری Menu Bar قرار دارد و شامل تنظیمات مربوط به یک ابزار می باشد که هنگام استفاده از هر ابزار می توانیم آن ها را گزینش کنیم و حالت گزینه های این نوار در مراحل مختلف کار با نرم افزار و انتخاب ابزارهای متفاوت دائما” تغییر می کند و با تنظیم این نوار می توانیم سریع تر و بهتر کار بکنیم.

option bar در فتوشاپ
برای نمایش و مخفی کردن این Options Bar روی نوار منوی Window در بالای صفحه کلیک چپ کرده و زیر منوی Option را کلیک می کنیم.

مخفی کردن option bar در فتوشاپ
نوار ابزار یا Tools panel

به صورت عمودی و در سمت چپ محیط نرم افزار قرار دارد که با کلیک روی فلش دوتایی سمت چپ این نوار ابزار می توانیم آن را به صورت تک ستونه و دو ستونه مشاهده کنیم . دوستان سعی کنید همیشه این نوار ابزار رو در حالت دو ستونه که بهترین حالت برای آن است نگه دارید تا دسترسی به همه ی ابزارها آسانتر باشد.
نوار ابزار شامل ابزارهای انتخاب(A) – ابزارهای ویرایشی (B) – ابزارهای برداری (c) و ابزارهای نمایشی (D) می شود.

نوار ابزار فتوشاپ
برای نمایش یا مخفی کردن این نوار ابزار هم روی نوار منوی Window رفته و زیر منوی Tools را کلیک می کنیم.

منبع: سایت طراح شید به نشانی  http://tarahshid.com

پاسخ دهید